Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil incepand din 01.03.2012 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil incepand din 01.03.2012 conform OUG nr. 111/2010 modificata

Buna ziua,
OU 111/8.12.2010 si Normele de aplicare ale acesteia s-au modificat prin H 57/30.01.2012.
Am parcurs textul legislativ (cam in diagonala, recunosc :">) si nu am prea inteles ce modificari se impun celor care vor avea nou-nascuti incepand cu 01.03.2012.
Ma puteti ajuta cu ceva detalii?
Daca ajuta cu ceva pot posta modificarile...

Multumesc mult!
Modificarile vizeaza numai modul de acordare a indemnizatiei , astfel:
„Art. 4^1. -(1) in aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta nt.111/2010, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna
(2) in situatia prevazuta la alin. (1), persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului
(3) in cazul persoanei singure sau in cazul in care nu sunt indeplinite conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, prevederile art. 11 din ordonanta de urgenta nu se aplica
(4) Pe perioada in care cealalta persoana beneficiaza de dreptul la concediul propriu de crestere a copilului de cel putin o luna, dreptul celuilalt parinte la indemnizatia pentru cresterea copilului se suspenda in conditiile art. 16 alin. (2) din ordonanta de urgenta
....

Asadar, oricare dintre persoanele indreptatite sa primeasca indemnizatia pot oricand pana implinirea de catre copil a varstei de un an, doi ani sau trei ani sa solicite dreptul la indemnizatie.
Daca nu solicita acest drept, durata concediului si aplatii indemnizatiei se reduc cu o luna.

Daca solicita, persoana aflata in CCC poate opta fie pentru cfp , fie pentru realizarea de venituri supuse impozitului pe venit ...
Multumesc pentru raspuns,
Sper ca ma puteti lamuri si in continuare...

Situatia mea este: bebe se va naste in perioada 5-9 martie si voi opta pentru CCC 1 an, ca apoi sa ma intorc la serviciu inainte de inplinirea varstei de 1 an a copilului pentru a beneficia si de acel stimulent de insertie.
Inteleg ca in conditiile noii legi, ca sa nu se piarda o luna de indemnizatie, sotul ar trebui sa depuna cerere pentru o luna de CCC.
In cazul in care am opta ca aceasta sa fie ultima luna (sa spunem februarie 2013, desi nu stiu cum se calculeaza - luna calendaristica sau 30 de zile fata de data nasterii), aveti idee:
1. cererea se depune impreuna cu dosarul meu?
2. daca aceasta cerere este aprobata si eu optez pentru intoarcerea la munca, deci obtinerea de venituri suspuse impozitului, stimulentul de insertie se mai acorda?

In aceeasi arie de probleme...cum se considera intoarcerea inainte de implinirea varstei de un an, pentru a beneficia de stimulentul de insertie?
ex: la un bebe nascut pe 10 martie
beneficiarul CCC trebuie sa se intoarca in luna februarie (sau in asa fel incat pana la data implinirii unui an deja sa fi calculat si/sau platit un impozit pe venit?) sau e ok sa se intoarca si in martie..dar inainte de 10 martie in cazul acestui exemplu?

Va multumesc inca o data pentru lamuriri si rabdare :)
In cazul in care nu se poate raspunde pe cazul meu ma rugamintea sa ma indrumati catre acele documente/norme care m-ar putea lamuri.

O zi cat mai buna!
1. Va redau continuarea art.4.1 din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art.4.1.
(5) In situatia in care persoana indreptatita opteaza potrivit alin. (2) la concediul fara plata, cererea pentru acordarea acestuia se depune si se inregistreaza la angajator, pe aceasta perioada aplicandu-se corespunzator prevederile art. 21 si 22 din ordonanta de urgenta.

(6) Prevederile alin. (1)-(5) nu se aplica in situatia in care persoana indreptatita solicita numai acordarea stimulentului de insertie sau acesta este solicitat cu cel putin 3 luni inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an ori cu 6 luni inainte de implinirea de catre copil a varstei de 3 ani, in cazul copilului cu handicap.

(7) Solicitarea concediului prevazut la alin. (1) se face pe baza de cerere si documente doveditoare, in conditiile prezentelor norme metodologice, cu cel putin 30 de zile inainte de intrarea efectiva in acest concediu.

(8) In situatia in care persoana indreptatita prevazuta la alin. (1) nu solicita dreptul la concediul propriu de cel putin o luna, aceasta are obligatia de a anunta in scris agentia pentru plati si inspectie sociala judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, denumita in continuare agentie teritoriala, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, daca nu se inregistreaza situatia prevazuta la alin. (6).

(9) In situatia suprapunerii drepturilor de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in conditiile art. 8, drepturile prevazute in prezentul articol pot fi solicitate de celalalt parinte care indeplineste conditiile de acordare la finalizarea concediului si a indemnizatiei pentru cresterea celui din urma copil, drepturile respective fiind netransferabile pentru o perioada de cel putin doua luni, cuprinsa in perioada totala a concediilor suprapuse si cumulate.

2. Activitatea se poate relua oricand inainte de a implini copilul 1 an (chiar si cu o zi inainte).

@ anastancu

Solicitarea concediului se face pe baza de cerere si documente doveditoare cu cel putin 30 de zile inainte de intrarea efectiva in acest concediu.

Asadar , sotul dvs poate opta pentru intrarea in CCC in ultima luna inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului ... cererea o va depune cu 30 de zile inainte de intrarea in CCC.
@ tudorvaleriu & @ freeelis Multumesc mult pentru raspunsuri :)

@ tudorvaleriu ...din pacate texutul legii nu imi este f clar. :(

textul ingrosat, art 4.1 punctul 6 - spune ca obligativitatea cererii unei luni de CCC de catre celalt parinte (sau diminuarea CCC cu o luna, in caz contrar) nu se mai aplica daca "persoana indreptatita" (adica eu sau sotul?!) solicita doar stimulentul de insertie. Asa este? si nu inteleg cum adica "doar"...si la ce moment al solicitarii se refera avand in vedere specificatia suplimentara "sau acesta este solicitat cu cel putin 3 luni inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an"?

In alta ordine de idei in acealsi norme la
CAPITOLUL IV: Stimulentul de inserţie
Art. 12
(4) În situaţia prevăzută la art. 4.1. alin. (1) şi (2), dacă solicitarea concediului de cel
puţin o lună se produce în ultima lună înainte de împlinirea de către copil a vârstei de
un an, stimulentul de inserţie se acordă începând cu împlinirea de către copil a vârstei
de un an persoanei îndreptăţite care a solicitat iniţial dreptul, dacă aceasta realizează
venituri profesionale, cu respectarea prevederilor art. 7 alin. (1).

Ma puteti lamuri?

In cazul meu, eu optand pt 1 an CCC planuind ca inainte de final sa ma intorc la serviciu si sa cer stimulentul:
1. mai este "obligatoriu" ca sotul sa stea cu copilul o luna..in caz contrar se scurteaza CCC cu 1 luna?
2. daca cerem aceasta luna ca ultima din anul de CCC, iar eu obtin venituri supuse impozitului, se mai acorda stimulentul? si cui, mie sau sotului?
sintagma "persoanei îndreptăţite care a solicitat iniţial dreptul" nu mi se pare f clara

Multumesc mult inca o data si sper sa aveti rabdare sa ma lamuriti si pe mine :">